Stádo

V jednotě je síla

Koně vždy dávají přednost živodu ve skupině,a to i se zvířaty,která neznají.Tato vlastnost se často projevuje v dostizích.V případě,kdy jezdec spadne se sedla,nezřídka se stane,že kůň pokračuje s ostatními v závodu.Podobně i zvířata,pasoucí se osaměle se obvykle připojí ke kolem běžícímu stádu.

Souboje

Hlavním důvodem soubojů je získání nebo udrženídosavadní sociální pozice ve stádu.U koní se však vždy jedná spíše o náznak boje.Vyjímkou bývá období rozmnožování,kdy si hřebec vybírá říjné klisny.Tehdy,zvláště když se ve stádu objeví jiný hřebec,potenciální konkurent,nabývají tyto souboje na intenzitě.Koně však nejsou agresivní zvířata.Mnohem častěji se drží pravidla-Kdo uteče,ten vyhraje.

Rozpory

I ve stádu klisen a valachů se často vytvářejí menší skupiny,v jejichž čele jsou vůdci.Ti vždy usilují o rozšíření práv své skupiny.Někdy proto dochází k teritoriálním soubojům mezi vedoucími zvířaty.

Péče o mláďata

Stádo představuje v podstatě širokou rodinu,společně vychovávají svá mláďata.Ta se většinou drží u dospělého jedince.Někdy to bývá i valach,který plní funkci chůvi.Role chůvy však není scela nežistná.Chůva se totiž snaží získat si přízeň svých přívrženců a tak rozšířit,případně si vytvořit vlastní skupinu.

Přátelství

Mezi některými jedinci se mohou vytvořit velmi těsné přátelské vztahy,a to nejen u zvířat chovaných na pastvě,ale i ve stáji.Vyvedeme-li jednoho z nich na vyjížďku,zanecháme druhého v boxu smutného.Na pastvě,nebo ve výběhu se přítelé odděleně drží pospolu.Pokud jeden z nich uhine,nebo je prodán,je to pro druhého vždy vážné psychické trauma.

Obíhání okolo stáda

Hřebci často obíhají vybrané klisny.Pravděpodobně proto,aby zastrašili případné rivaly.Ve státech domestikovaných koní si obdobným způsobem hlídají své podřízené druhy i dominantní zvířata(vůdcové).